Zaznacz stronę

Jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w sektorze usług technicznych jest druk w formacie 3D. Marki parające się ową dziedziną rosną niczym przysłowiowe grzyby po deszczu.

Rozwój innowacyjnych technologii sprzyja konkurencji w przestrzeni tego sektora, dlatego coraz większa liczba osób inwestuje w tytułowy biznes. Warto pamiętać, że jest to obszar dość wymagający w którym powodzenia gwarantuje specjalistyczna wiedza i przedsiębiorczość. Większość nowopowstałych firm ogłasza bankructwo po krótkim czasie, jednakże istnieje kilka takich, które począwszy od chałupniczej działalności na przestrzeni kilku lat stanowi hegemonię w dziedzinie druku 3D. Jaka droga będzie gwarantować sukces w tej branży? Oto kilka propozycji.

Aby drukować, niezbędna jest drukarka.

Jak mawiał klasyk – najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Większość osób inwestujących w biznes związany z drukiem 3D rozpoczyna swą działalność od zakupu profesjonalnej drukarki. W większości przypadków jest to tzw. pójście po najmniejszej linii oporu, które właściwie niczego nie gwarantuje. O wiele ciekawszym sposobem może być inwestycja w części i elementy składowe, a następnie wykreowanie własnej drukarki. W kwestii ich produkcji nadal możemy mówić o swego rodzaju niszy rynkowej, którą można zaspokoić sumienną pracą nad nowoczesnymi rozwiązaniami w budżetowej cenie.

Aby drukować, niezbędny jest materiał.

Drukowanie w formacie 3D to usługa wciąż droga. Jej cena zależy głównie od rodzaju oraz ilości zużytego materiału. Trudno zatem dziwić się, iż zleceniodawcy oszczędzają przede wszystkim na nim. Budżetowe materiały zalewają rynek, a ich jakość delikatnie mówiąc pozostawia wiele do życzenia. Brakuje natomiast materiałów wysokiej jakości w wyższych cenach do wykonywania modeli z najwyższej półki. Zapełnienie tej rynkowej luki może okazać się znakomitym pomysłem na własną działalność.

Aby drukować, niezbędny jest projekt.

Pomimo szaleńczego pędu naukowego naszych czasów wciąż cenny jest pierwiastek ludzki. W tym przypadku dotyczy on wykonywania projektów. Jest to skomplikowana czynność wymagająca ogromnej ilości wiedzy i swego rodzaju zamysłu artystycznego. Banalne projekty jest w stanie zrobić praktycznie każdy – problem pojawia się w momencie kreowania modeli skomplikowanych. Profesjonalny projektant powinien łączyć w sobie cechy architekta, informatyka oraz artysty, dlatego zanim zaczniemy inwestować w drogi osprzęt, może warto zainwestować w wiedzę? Może się to okazać bardzo dochodowym pomysłem (więcej).

Aby drukować, niezbędne jest szkolenie.

Nie każdy posiada zdolności stricte techniczne. Niektórzy znacznie lepiej radzą sobie w kwestiach pedagogicznych, dlatego alternatywnym pomysłem na biznes związany z drukiem 3D może być stworzenie specjalistycznego kursu szkoleń. Profesjonalnych szkółek wciąż w naszym kraju brakuje – na zachodzie powstaje ich mnóstwo, co dodatkowo napędza ów sektor technologiczny. Rozpoczęcie działalności opiewającej w kursy związane z drukowaniem 3D może dodatkowo napędzić tą wciąż niszową branżę w naszym kraju i co ważne – zarobić mnóstwo pieniędzy.