Zaznacz stronę

Korzystanie z drukarek 3D to niewątpliwie trudna i złożona kwestia. Wielu już w początkach swojej przygody łatwo się zniechęca i rezygnuje z ogromnych możliwości jakie daje to urządzenie. Cóż – trudno się dziwić, ponieważ procesy zachodzące na poszczególnych etapach od projektu do dzieła bywają bardzo skomplikowane. Z pewnością należy w sobie wyhodować sporą dozę cierpliwości i odwagi, ale aby wspomniana przygoda nie była przykrym i pozbawionym sensu machaniem szabelką warto skorzystać z pomocy innych. W jaki sposób? O tym dzisiejszy artykuł.

Nie porywaj się z motyką ku słońcu.

Widok pracy na specjalnym – co tu dużo mówić zaawansowanym technologicznie oprogramowaniu musi robić ogromne wrażenie na zupełnym laiku. Jeszcze bardziej spotęgowane wrażenie powoduje ostateczne dzieło. Toteż wiele osób chce podążać podobną drogą, więc naturalnie ich szczytem marzeń jest posiadanie drukarki. Nic prostszego – wystarczy odłożyć trochę grosza i udać się do sklepu. Niestety zdawkowa instrukcja obsługi oraz wiedza sieciowa może nie wystarczyć. Aby nie zderzyć się ze ścianą niemożliwego i nie ulec pierwszemu zniechęceniu na samym początku powinniśmy przejść podstawowe szkolenie z zakresu działania i przeznaczenia drukarek 3D najlepiej u kogoś znajomego. Oczywiście nie musi być to geniusz na miarę naszych czasów – w początkowej fazie ważne są podstawy, które można zdefiniować wulgarnie w zdaniu – rób tak, żeby nie popsuć. Szczątkowa wiedza z forów leży często daleko od prawdy, lub jest zwyczajnie mało przydatna. Możliwości zatem są wprost ograniczone, ale podobnie jak z obsługą drukarek – nie ma sytuacji bez wyjścia,. Przyjrzyjmy się zatem wyjściom.

drukarka 3d

Szkolenia, kursy, programy…

Aktualnie na rynku istnieje mnóstwo ofert dotyczących szkoleń z zakresu drukowania i modelowania 3D. Stałymi punktami tego typu propozycji jest charakterystyka wiodących technologii, prezentacje, doświadczenia i praca na różnych modelach drukarek. Poprzez coraz większą powszechność takich szkoleń oraz kursów firmy prześcigają się w konkurencyjności ofert. Warto, aby mieć w pakiecie szkolenia kurs dotyczący podstaw w wykonywaniu projektowania, jak również odpowiedniego wyszukiwania gotowych projektów. Wówczas można przejść do etapu dostosowywania parametrów urządzenia – czyli części tematycznie zbliżonej do podstaw mechatroniki i informatyki. To właśnie cykl kursu jest odpowiednim momentem na dobór właściwego sprzętu. Osoba prowadząca z pewnością doradzi w tym zakresie biorąc pod uwagę wasze predyspozycje oraz budżet. Szkolenia dotyczą także stosowania praktycznej funkcjonalności pozwalającej zaoszczędzić na materiałach i czasie przy użyciu odpowiedniej technologii.  Ważną częścią jest dbałość o urządzenie, a tylko jego dobra znajomość pozwoli na uniknięcie defektów i awarii. Należyta konserwacja sprawi, że zaoszczędzicie sporo nerwów i pieniędzy.

Formy kursów.

Wyróżniamy trzy podstawowe formy. Pierwszą z nich jest wiedza uzyskana z literatury – specjalnych pomocy naukowych, lub poradników. Drugą alternatywą jest szkolenie wirtualne w postaci tekstu, specjalnego oprogramowania, tudzież łącza z prowadzącym. Zdecydowanie najskuteczniejsza formą jest szkolenie praktyczne wraz z grupą innych uczestników. Takie kursy odbywają się często w specjalnych ośrodkach technologicznych, czy przestrzeniach politechniki. Nie należą do najtańszych, ale są najbezpieczniejsze i dają najwięcej wiedzy praktycznej.