Zaznacz stronę

Ostatnie lata to ciągły rozwój technologii druku 3D. Daje on naprawdę spore możliwości firmom z wielu branż. Możliwości, o których wcześniej nie było mowy. Pozwala na stworzenie elementów takich jak prototypy, gadżety i inne elementy do wykorzystania w promocji. Pojawiły się nawet próby wykorzystania tej technologii w medycynie.

Bardzo ciekawe zastosowanie dla druku 3D znalazła branża budowlana. Wykorzystuje ona druk 3D do tworzenia makiet architektonicznych. Mówimy tu nie tylko o deweloperach. Z rozwiązania takiego korzystają firmy budowlane, architekci, agencji nieruchomości.

Dlaczego makiety architektoniczne?

miasto 3d

Druk 3D pozwala na stworzenie makiet, które prezentują bryłę budynku, który ma dopiero powstać. To przede wszystkim duża atrakcyjniejsza forma niż prezentacja modelu 3D na rzutniku. Zainteresowany może zobaczyć nie tylko bryłę samego budynku. Razem z makietą 3D tworzone jest także całe otoczenie, jak teren wokół budynku, zieleń, drogi, sąsiednie zabudowania.

Dużo zalet makiet drukowanych w 3D

miasto 3d

Makiety architektoniczne drukowane w technologii 3D niosą ze sobą sporo zalet. Na wielu polach jest to lepszy wybór niż tradycyjna makieta. Sprawdźmy dlaczego.

Koszty stworzenia makiety

Druk 3D makiet architektonicznych niesie ze sobą dużo zalet. Największa zaleta to przede wszystkim koszty. Do tej pory za wykonanie makiety odpowiadała pracownia makiet, która to wykonywała makiety tradycyjnymi metodami. Niestety, są one czasochłonne, wymagają doświadczonych ludzi, przez co koszty takich makiet są bardzo wysokie. Natomiast makiety architektoniczne tworzone przy pomocy druku 3D tworzone są w bardzo krótkim czasie, co znacznie wpływa na obniżenie kosztów wykonania makiety.

Czas realizacji

miasto 3d

Wspomnieliśmy o krótkim czasie, ale warto temat przedstawić dokładniej. Wykonanie tradycyjnej makiety zależy od skomplikowania, ale mówimy tu o tygodniach a nawet miesiącach pracy. W przypadku druku 3D czas realizacji obniżony jest do pojedynczych dni.

Dokładność

Druk 3D pozwala na wykonanie praktycznie każdego elementu, bez względu na stopień jego skomplikowania. Dzięki temu finalna jakość makiety architektonicznej zależy od jakości modelu 3D dostarczonego do druku. Nie znaczy to oczywiście, że ręcznie tworzone makiety są gorsze pod kątem dokładności. Jednak technologia druku 3D pozwala na wykonanie makiet o takiej samej dokładności co ręcznie robione makiety, tylko że w krótszym czasie (co zostało wcześniej wspomniane).

Różne kombinacje

Makiety architektoniczne drukowane w technologii 3D pozwalają na drukowanie dużych modeli w całości lub też drukowaniu ich w częściach. Przez to istnieje możliwość tworzenia makiet, które będą składane. Ma to spore znaczenie przy prezentacji makiet np. na targach, gdzie poszczególne budynki są rozkładane i można sprawdzić rozkład i wygląd wnętrz.

Jak widać druk 3D mocno wpłynął na branżę budowlaną. Warto pamiętać, że przy makietach 3D też pracują modelarze. Główne elementy są drukowane na drukarkach 3D, ale później trzeba je dostosować (np. pomalować) tak by były zgodne z wizualizacją.