Zaznacz stronę

Bez wątpienia jednym z modniejszych ostatnio tematów jest właśnie druk 3D. Mnogość zastosowań jakie znaleźli użytkownicy dla tej technologii zaskakuje. Jednak druk 3D to nie tylko figurki czy modele. To także wiele zastosowań w przemyśle czy medycynie. W artykule przyjrzymy się co to za zastosowania i jak realnie zmieniają biznes i naukę.

Drukowanie 3D w przemyśle

Wydaje się, że przemysł to cichy beneficjent rewolucji jaką wprowadziła technologia 3D. Kojarzymy na pewno wielkie linie produkcyjne, gdzie kolejne etapy pokonują nowe produkty. Jednak zanim taka linia produkcyjna będzie mogła być zbudowana by produkować dany produkt potrzebny jest dopracowany prototyp. A koszt stworzenia prototypu jest bardzo wysoki (bo przecież koszty spadają dopiero jak zacznie się produkować seryjnie). Tu z pomocą przychodzi druk 3D i prototypowanie. To właśnie nic innego jak tworzenie prototypu, który posłuży do testów i badań.

drukarka 3d

Jest wiele technologii druku 3D, każda cechuje się nieco innymi właściwościami (jedne są bardziej szczegółowe, inne dają bardziej wytrzymałe modele). Przez to możliwe jest takie wydrukowanie prototypu, który będzie spełniał wymogi co do dalszych testów. I tak na przykład takie zastosowanie druku 3D wykorzystuje General Motors czy Ford. Poszczególne części i elementy są najpierw prototypowane przy pomocy technik 3D, potem testowane i dopiero później trafiają do produkcji.

Medycyna a druk 3D

ręka 3d

Medycyna to niesamowity przykład na zastosowanie druku 3D, który sprawia że możliwe są rzeczy oglądane do tej pory na filmach s-f. Tu druk 3D jest wykorzystywany do drukowania organów. Największy problem medycyny to właśnie niewystarczająca liczba organów. Pacjenci muszą czekać nieraz bardzo długo zanim dostaną organ od dawcy. O ile go w ogóle dostaną. Dlatego tu ta nowa technologia wnosi dużo nadziei. Polega to na tym, że najpierw wykonywany jest skan, dzięki któremu uzyskuje się dokładny kształt organu. Następnie tworzy się szkielet danego organu, który później obrasta w komórki pobrane wcześniej od pacjenta. Dzięki temu maleje tutaj ryzyko odrzucenia organu przez organizm, bo będzie on składał się z tym samych komórek co reszta. Dodatkowo pacjent nie musi wtedy brać leków obniżających odporność, które jak wiadomo często skracają życie pacjenta.

Mały biznes

Bardzo ciekawe zastosowanie znajduje druk 3D w małym biznesie. Dostępne są domowe czy biurowe drukarki 3D, których koszt nabycia jest naprawdę niski. Nawet koszt pół profesjonalnej drukarki 3D jest w zasięgu wielu firm. Dzięki temu firmy z mniejszym kapitałem mogą same tanio drukować modele. Nie muszą to być koniecznie prototypy. Mogą to być też rzeczy jak modele na prezentację dla klienta czy na targi. Mając funkcjonalny model dużo łatwiej jest zdobyć inwestora czy zyskać rozgłos. Ten temat wykorzystania druku 3D jest mało poruszany, ale jest naprawdę wiele małych firm, które dzięki tej technologii zyskały nowe kontrakty i prężnie się rozwijają.

Podsumowanie

To tylko wycinek zastosowań technologii druku 3D. Warto się zainteresować, jakie możliwości niesie ta technologia i jak zmienia naszą codzienność, bo często są to bardzo ciekawe zmiany.